شنبه, 04/19/1400 - 10:45 ilam-admin

بیانیه سازمان بسیج هنرمندان استان ایلام به مناسبت روز قلم

سازمان بسیج هنرمندان استان ایلام با صدور بیانیه ای روز قلم را به همه صاحبان و اهالی قلم تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج هنرمندان استان ایلام، متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«ن والقلم و مایسطرون»


در قلم رازی نهفته است، که تنها هنگام به دست گرفتنش خود را آشکار می سازد. اگر این نبود خداوند این همه به آن حرمت و قداست نمی بخشید، و سوگند یاد نمی کرد.
در تقویم رسمی کشور ایران، روز ۱۴م تیر، به عنوان نمادی برای تجلیل از صاحبان قلم و نویسندگان انتخاب شده است.


به درستی که قلم و اصحاب قلم يكی از ماندگارترين يادگاران هر قوم در تاريخ زيست بشر هستند و بحمدالله كشور ما هيچ گاه از اين موهبت الهی بی‌نصيب نبوده و همان‌گونه كه می‌دانيم درخشان‌ترين نام‌ها در تاريخ ايران نام‌هايی هستند كه سرنوشتشان با قلم و هر آن چه می‌نويسد گره خورده است.


قلم آنگاه که در دستان پرتوان هنرمندان این مرز و بوم قرار می گیرد جلوه های زیبای اثر گذاری را بر جای می گذارد و آنگاه که این قلم رشته عدالت و ایمان را می نگارد ارزش های انقلاب اسلامی و ملت های آزاده جهان جانی تازه می گیرد و این است آن قلمی که خداوند سبحان به آن سوگند یاد کرده است.


در حقیقت پس از ورود اسلام به ایران، بر ارزش و اهمیت قلم افزوده شد. شاهد این مدعا سوگند آفریدگار به آن است:«ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند» و نیز این که در نخستین ارتباط وحیانی رسول خدا (ص) با مبدأ هستی، در غار حرا، خداوند خود را این گونه معرفی می کند:« الَّذی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ؛ آن که با قلم آموخت».


بسیار قلمهای درخشانی که در راه اعتلای ارزش های انقلاب اسلامی نگاشتند آنچه که حق بود و چه خون هایی که برای دفاع از این حق بر زمین ریخته شد و درخت اسلام را آبیاری نمود این همان قلم هایی بود که دفاعی را برای همیشه مقدس به یادگار گذاشت.


از این رو، بسیج هنرمندان پاسداری از انقلاب اسلامی و تلاش مجدانه برای نشر ارزشها و اصول این انقلاب را به مدد صاحبان قلم از وظایف اصلی خود می داند و با هر آنچه این ارزش ها و اصول را تهدید یا به آنها خدشه ائی وارد می کند مقابله هنرمندانه خواهد کرد.


سازمان بسیج هنرمندان استان ایلام ضمن بزرگداشت روز قلم و تبریک این مناسبت به همه نویسندگان و صاحبان قلم از خداوند منان آرزوی سلامتی و توفیق برای هنرمندان و نویسندگان این مرز و بوم دارد و اميدوار است زمينه توجه به هنر و ادبيات انقلاب و پاسداشت حرمت قلم بيش از هر زمان ديگری پديد آيد.


سازمان بسیج هنرمندان استان ایلام